שאלות נפוצות

מדוע ההשתתפות בתוכנית היא חובה?

תכניות הלימודים באוניברסיטאות מושתתות כמעט כולן על לימודי חובה. התלמיד בוחר בחוג או שניים ותכנית הלימודים בחוג היא ברובה תכנית מובנית שנעשתה לאחר שיקול דעת על-ידי אנשי החוג והפקולטה. 

מי שמתעניין רק בתרבות יוון לא יכול שלא ללמוד על העת החדשה. מי שרוצה ללמוד על סלעים בחוג למדעי כדור-הארץ חייב רקע בפיסיקה. כמו כן חייב לשמוע קורס על הים ועל האטמוספרה.  

וכל זאת מדוע? מפני שרקע זה נחוץ בדרך להיות גאולוג.

מטרת הלימודים בתכנית להקנות דרכי חשיבה שונות ולחוות תחומי דעת שונים, מאלו שבתחום התעניינותו של התלמיד/ה. אנו רואים חשיבות בכך שתלמיד המדעים העיוניים יחווה את דרכי החשיבה במדעים הניסויים. המטרה בבניית תשתית לאנשי מדע ואנשי תרבות.

גם המועצה להשכלה גבוהה יצאה בקריאה לכל האוניברסיטאות להכניס בתכניות הלימודים קורסי העשרה כדוגמת התכנית. הדבר גם מקובל ברוב אוניברסיטאות ארה"ב. להלן ציטוט מתוך אתר "אבני פינה" של אוניברסיטת הרווארד. בציטוט תיווכחו שהטיעונים להצדקת קיומה של תכנית מעין זו אף חזק מטענותינו.

אתם מוזמנים להצטרף ולקחת חלק בלימוד קורסים מתכנית "אבני פינה" באוניברסיטה העברית.

אנו תקווה שלפחות חלק מהסטודנטים שנרתעים מהתנסויות בתחומים לא מוכרים, יגיעו באמצעות הקורסים של התוכנית להיכרות עם תחומים אלו, יגלו שהשד אינו נורא כל-כך ואפילו מעניין. אנו מקווים שהתכנית תפתח בפניכם צוהר לעולמות חדשים.